ARTEMIZYNA, czyli bylica roczna na malarię, nowotwory i boreliozę
ARTEMIZYNA, czyli bylica roczna na malarię, nowotwory i boreliozę

Jako pierwsi, tysiące lat temu, właściwości zdrowotne bylicy rocznej odkryli Chińczycy. Stosowali ją w leczeniu malarii, hemoroidów czy gorączki.

Naukowcy z zachodu zainteresowali się tą cudowną rośliną dopiero w ubiegłym wieku. Odkryli oni że jest ona źródłem terpenoidów, flawonoidów, kumaryny, steroidów, fenoli, puryn i lipidów. Jednak najcenniejszym związkiem zidentyfikowanym w bylicy rocznej pozostaje artemizyna należąca do terpenów.

 

Na malarię

To właśnie z artemizyny wytwarza się lek stosowany w leczeniu lekoopornej malarii, za którego wynalezienie w 2015 roku chińska profesor Tu Youyou otrzymała Nagrodę Nobla.

Dzięki temu preparatowi setki tysięcy ludzi, głównie w krajach Trzeciego Świata, otrzymało dostęp do skutecznej i niedrogiej terapii przeciwmalarycznej, zastępującej chininę i jej pochodne, na które pasożyty wywołujące malarię dawno się uodporniły.

 

Pogromca raka

Uniwersytet Waszyngtoński przeprowadził badania z których wynika że artemizyna ma działanie przeciwrakowe. hamuje wzrost guza, wywołuje apoptozę komórek nowotworowych oraz zmniejsza proces ich namnażania.

Badania amerykańskiego Narodowego Instytutu Onkologicznego (NCI - National Cancer Instytute) na 55 hodowlach różnych komórek nowotworowy wykazały, że artemizyna w formie leku Artesunate wykazuje bardzo silne działanie przeciwnowotworowe, powodując apoptozę komórek białaczki oraz raka jelita grubego.

Nieco słabszą aktywność odnotowano w przypadku komórek czerniaka złośliwego oraz nowotworów piersi, jajnika, prostaty, centralnego układu nerwowego oraz nerek.

Artemizyna zwiększa również wrażliwość guzów na chemioterapię oraz wspomaga ich leczenie poprzez regulację szlaków sygnałowych komórek nowotworowych.

Ze względu na wysoką zawartość fenoli bylica roczna, obok dziurawca zwyczajnego, tymianku właściwego i fenoli barwinka różowego, uważana jest za jedną z 4 roślin o największej zdolności pochłaniania reaktywnych form tlenu, co przekłada się na jej silne działanie przeciwutleniające.

 

Silny antyoksydant

Badania eksperymentalne dowiodły, ze artemizyna i jej pochodne mogą być skuteczne nie tylko w przypadku malarii, ale i innych chorób pasożytniczych.

Artemizyna może mieć również pozytywny wpływ na pacjentów zmagających się z cukrzycą typu I - z jej pomocą można bowiem odtworzyć uszkodzone komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny.

 

Pasożyty w odwrocie

Badania eksperymentalne pokazały, że artemizyna i jej pochodne mogą być skuteczne w infekcjach odkleszczowych, zwłaszcza babeszjozie, która towarzyszy boreliozie.

 

 

https://www.ekoarena.pl/pl/p/Artemizyna-Artemisia-Annua-Medica-Herbs/143

 

 

 

Przypisy:

1."O czym lekarze Ci nie powiedzą" wydanie specjalne 1/2022, s.26-28

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl